Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem – Świetna atrakcja, pozwalająca poznać czar gór

Gdzie najlepiej wyjechać, kiedy mamy dość pracy, obowiązków i tych wszystkich codziennych spraw? Oczywiście do Zakopanego! Miasto nie rozczaruje nikogo, nawet osoby, które są niezwykle wymagające. Miłośnicy pocztówkowych widoków, góralskiej kultury, aktywności, czy architektury – każdy się w nim odnajdzie. Na pytanie, jakie atrakcje warto polecać można odpowiadać bardzo długo. Skupimy się na jednej z nich, która naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę – są nią spływy Dunajcem.

Uciec z lądu, podziwiać widoki i dobrze się bawić!

Kiedy znudzi się nam to, co dostępne na lądzie, wsiądźmy na drewnianą tratwę i ruszajmy w podróż. Podczas niej zapomnimy o rzeczywistości, odprężymy się i skupimy na tym co tu i teraz – czyli doskonałej zabawie i obserwowaniu otoczenia. A ono jest naprawdę imponujące. Wapienne turnie, potężne szczyty, fantastyczna roślinność – wpadniemy w zachwyt! Do tego szum rzeki, świeże powietrze, niepowtarzalna atmosfera. Słowem – super.

W programie wycieczki znajdują się dodatkowe atrakcje, np. zwiedzanie zabytkowego kościółka w Dębnie Podhalańskim, zamku w Niedzicy, bądź spacer po zaporze. Trzeba przyznać, że są one znakomitym urozmaiceniem. Planując udział w spływie warto poszukać przede wszystkim solidnych organizatorów, którzy mogą się poszczycić dobrymi opiniami klientów.

Szczególną sympatią została obdarowana firma splyw.pl. W dużej mierze dlatego, że posiada różnorodną ofertę. Fani rowerów mogą po spływie udać się na przejażdżkę jednośladami wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Wielbiciele atrakcji z adrenaliną, na wyprawę quadem, a ci, którzy zamierzają poszaleć w rytmach góralskiej kapeli chętnie pobiesiadują.

Przełom Dunajca – przyrodnicze zjawisko

Nie bez powodów przełom Dunajca zasłużył na miano światowego pomnika przyrody. Miejsce jest po prostu cudowne. Widok na urwiste, wapienne ściany sięgające nawet 500 metrów nad taflę wody robi ogromne wrażenie. Zakątek do dziś stanowi pewnego rodzaju zagadkę. Owszem istnieją naukowe teorie wyjaśniające powstanie przełomu, ale górale często nie wierzą w nie i „częstują” turystów legendami na ten temat. Według jednej z nich ujście Dunajcowi wybił mieczem Bolesław Chrobry. Inna głosi, że za powstanie przełomu odpowiada Ferkowicz – rycerz, który gonił tamtędy króla węży. Z miejscem związana jest także postać słynnego Janosika. Górale uważają, iż podczas ucieczki przed hajdukami przeskoczył Dunajec, a na skale do dziś można zobaczyć ślady jego kierpców. Nie wiemy ile prawdy kryje się w legendach, ale jedno jest pewne – przełom, to miejsce ujmujące pod względem przyrodniczym, ale też tajemnicze, a takie przecież lubimy najbardziej.

Spływ Dunajcem w Zakopanem stanowi popularną atrakcję, co zupełnie nie dziwi. Kiedy pomyślimy ile frajdy daje i jak pozytywne emocje funduje, nie mamy wątpliwości, że jeśli tylko wypoczywamy w mieście pod Giewontem w okresie od kwietnia do października, powinniśmy wpisać ją na listę obowiązkowych atrakcji podczas wypoczynku.

Przez Redakcja Imprezy sportowe